ID: HORIZON-CL3-2022-DRS-01-02

Stručný popis výzvy

Očakáva sa, že výsledky projektov podporených v rámci tejto výzvy prispejú k nasledujúcim výsledkom:
– lepšie pochopenie udalostí s vysokým dopadom a nízkou pravdepodobnosťou v krátkodobom a strednodobom horizonte. Tieto perspektívy zahŕňajú kultúrne, spoločenské, regionálne, etické a historické súvislosti. To by malo zachytiť nové a vznikajúce riziká a vyvinúť nástroje vhodné pre koncových používateľov pre hodnotiteľov rizík, aby mohli tieto riziká pojať.
– vylepšené metódy a nástroje na rozhodovanie v neistote s cieľom pripraviť sa na udalosti s nízkou pravdepodobnosťou s vysokým dopadom. Tieto metódy by mohli zahŕňať vplyv minulých udalostí, komunikačné a jazykové zložky a regionálne špecifiká. Tie by sa mali vyvíjať v úzkej spolupráci s koncovými používateľmi, aby sa maximalizovalo uplatnenie týchto nástrojov v praxi.
– lepšia pripravenosť a riadenie nízkopravdepodobných rizík s vysokým dopadom a to aj prostredníctvom vývoja možností, ktoré môžu riešiť rôzne druhy vplyvov bez ohľadu na príčinu.
– lepšie mapovanie vzájomných závislostí sociálno-ekonomických systémov, ktoré môžu byť negatívne ovplyvnené udalosťami s vysokou mierou pravdepodobnosti, a ktorých systémy prispievajú k zhmotneniu rizík s vysokou mierou vplyvu a nízkej pravdepodobnosti zvýšením spoločenskej zraniteľnosti. Toto by podporila identifikácia zásahov, pri ktorých by bolo budovanie odolnosti najúčinnejšie. Táto identifikácia by mohla byť založená na hĺbkovom pochopení minulých udalostí, zmapovaní kultúrneho cítenia súčasných spoločností v kontexte geografického priestoru, regiónu alebo ich etických a právnych kontextoch.
– zlepšená pripravenosť na individuálnej, miestnej úrovni a na vládnej úrovni, a to aj prostredníctvom objasnenia úloh a zodpovedností v súvislosti s riadením udalostí s vysokou mierou pravdepodobnosti. Lepšie pochopenie existujúcich kapacít riadenia rizík a odolnosti v celej Európe na vnútroštátnej a regionálnej úrovni s cieľom reagovať na riziká s vysokým dosahom a nízkou pravdepodobnosťou, ktorým môže Európa čeliť.
– vývoj vhodných simulačných nástrojov na identifikáciu oblastí s vyšším rizikom výskytu udalostí a vypracovanie plánov pripravenosti a mechanizmov riadenia vrátane komunikácie na riešenie následkov takéhoto výskytu.
– kombinácia stratégií kvalitatívneho a kvantitatívneho prístupu, ktoré zahŕňajú praktické a pravdepodobnostné poznatky na zvýšenie miery úspešnosti identifikácie a adekvátneho monitorovania rýchlo sa rozvíjajúcich rizík na potenciálne vysoko dopadové udalosti s nízkou pravdepodobnosťou.
– multidisciplinárna referenčná knižnica týkajúca sa udalostí a ich dopadov by umožnila vytvoriť záznam pozorovaní, ktorý môže pomôcť kvantifikovať dopady a analogicky aj podobné riziká, ktoré by mohli vzniknúť v budúcnosti.
– cvičenia na tvorbu scenárov a záťažové testovanie postupov súvisiacich s rizikom v sektoroch kritickej infraštruktúry napr. doprava, komunikácie, energetika by zlepšili pripravenosť a pomohli identifikovať obzvlášť postihnuté sociálne skupiny a zároveň umožnili rýchlu finančnú a praktickú podporu tam, kde národné organizácie nie sú schopné zvládnuť najmä dôsledky cezhraničnej povahy. Nezávislé, vysokokvalitné národné alebo regionálne centrá pre aktuálne oznamovanie rizík a poskytovanie vedeckých informácií a komunikácie v kríze – podporované vládami, podnikmi a priemyselnými združeniami.

Dátum
uzávierky
23/11/2022
Výška
alokácie
10 000 000 €
Program
Stav
uzavretá